Lėtinis bronchitas

Kas yra lėtinis bronchitas?

Bronchitas yra kvėpavimo takų infekcija žemiau gerklės. Žodis lėtinis reiškia, kad šis negalavimas trunka ilgai. Lėtinis bronchitas dažniausiai trunka bent tris mėnesius ir bent dvejus metus iš eilės.

Paveikslėlis, kuriame vaizduojamas gleivėmis kosintis vyras. Tai lėtinio bronchito požymis.

Lėtinis bronchitas pasireiškia beveik visomis dienomis mažiausiai trijų mėnesių laikotarpiu per metus, mažiausiai dvejus metus iš eilės.

Lėtinio bronchito priežastys

Cigarečių rūkymas yra pagrindinė lėtinio bronchito priežastis. Įkvėpus tabako dūmų, jie sudirgina kvėpavimo takus, kurie pradeda gaminti gleives. Žmonės, ilgą laiką kvėpuojantys kitais kvėpavimo takų dirgikliais, tokiais kaip chemikalų garai ar dulkės, taip pat gali susirgti lėtiniu bronchitu.

Kaip lėtinis bronchitas paveikia organizmą

Lėtinis bronchitas yra nuolatinis negalavimas. Sergant šia liga, bronchų gleivinė yra nuolat dirginama ir paveikta uždegimo. Dėl to išskiriamos gleivės. Gleivės užkemša kvėpavimo takus, todėl orui sunkiau patekti į plaučius.

Lėtinio bronchito simptomai

Pagrindinis lėtinio bronchito simptomas yra kosulys, kuris trunka ne vieną mėnesį ir beveik visuomet  iškosėjama gleivių. Taip pat pacientams gali būti sunku kvėpuoti, gali spausti krūtinę. 

Lėtinio bronchito sunkumas

Lėtinis bronchitas yra rimta ilgalaikė liga. Ankstyva diagnozė ir gydymas, tabako produktų atsisakymas ir pasyvaus rūkymo vengimas gali pagerinti gyvenimo kokybę. Tačiau sunkia lėtinio bronchito forma sergančių žmonių galimybės visiškai pasveikti yra nedidelės.

Lėtinio bronchito rizikos veiksniai

Keletas lėtinio bronchito rizikos veiksnių:

  • cigarečių rūkymas; 
  • astma;
  • besikartojančios ankstesnės kvėpavimo takų infekcijos (žemiau gerklės);
  • besikartojančios kvėpavimo takų infekcijos vaikystėje

Prevencija
Rūkaliams svarbiausia mesti rūkyti. Taip pat rekomenduojama vengti dulkių ir chemikalų garų.

სად შევიძინოთ?