Kas yra kosulys?

Kosulys yra refleksas, t. y. spontaniška automatinė organizmo reakcija. Kaip ir kiti refleksai, pavyzdžiui, čiaudėjimas ar mirksėjimas, kosėjimas padeda apsaugoti organizmą (šiuo atveju – kvėpavimo takus) nuo dirgiklių. Mūsų kvėpavimo takuose yra nervų, aptinkančių dirgiklius ir siunčiančių signalą smegenims. Reaguodamos į šį signalą, smegenys siunčia signalą krūtinės ląstos ir pilvo raumenims, kad greitai visa jėga įkvėptume ir iškvėptume, siekdamos pašalinti dirgiklius.

Jauna moteris, apsirengusi žieminiais drabužiais, kosi į servetėlę

Ši veiksminga reakcija, pasireiškianti beveik akimirksniu, vadinama kosuliu. Kosėjant oras ir dalelės iš kvėpavimo takų gali būti pašalinamos iki 80 km per valandą greičiu.

Kodėl kosėjame

Kosulys padeda išvalyti kvėpavimo takus nuo dirgiklių, tokių kaip dulkės, ir kitų toksinų. Kosulys taip pat labai svarbus šalinant gleives iš kvėpavimo takų. Paprastai mūsų kvėpavimo takuose susidaro truputis gleivių, kad kvėpavimo takai būtų drėgni ir kad plonu sluoksniu padengtų bronchų (bronchų vamzdelių) gleivinę. Gleivių sluoksnis apsaugo nuo įkvepiamų dirgiklių. Tai yra svarbu, kad į jūsų kvėpavimo takus patekę dirgikliai juose neįstrigtų. Gleives nuolat po truputį burnos link kelia maži bronchų plaukeliai, vadinami žiuželiais. Jie gabena gleives iš bronchų į gerklę, kur gleivės nuryjamos. Retkarčiais pasireiškiantis kosulys padeda gabenti gleives ir neturi jokio neigiamo poveikio organizmui.

Nuodugni schema, rodanti kosulio paveiktas įvairias kvėpavimo takų dalis

  1. Bronchų vidinė dalis
  2. Plonas gleivinės sluoksnis
  3. Maži plaukeliai („gaureliai“)
  4. Bronchų dengiamasis sluoksnis

Sužinokite daugiau apie Flavamed®

სად შევიძინოთ?