Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kaip funkcionuoja kvėpavimo takai

Kokia yra mūsų kvėpavimo takų sandara

Oras paprastai įkvepiamas per nosį. Kai mūsų organizmui reikia daugiau oro, kvėpuoti per nosį ne visuomet yra veiksmingiausias būdas įkvėpti. Todėl kartais būtina kvėpuoti per burną, ypač sportuojant. 

Patekęs į nosį ar burną, oras keliauja trachėja žemyn. Trachėja išsišakoja į kairįjį ir dešinįjį vamzdelius, vadinamus bronchais. Bronchai veda į plaučius, kur išsišakoja į dar smulkesnius vamzdelius. Bronchai baigiasi oro maišeliais, vadinamais alveolėmis. 

Normaliuose plaučiuose yra daugiau nei 300 milijonų šių nedidelių oro maišelių. Ištiesus visas alveoles, jos užimtų dviejų teniso aikštelių plotą!

Oro maišeliai primena nedideles vynuoges, pritvirtintas prie bronchų vamzdelių. Kiekvieną maišelį supa nedidelės kraujagyslės. Šioje vietoje įkvėptas deguonis pakeičiamas anglies dioksidu, kurį iškvepiame. 

Ore, kuriuo kvėpuojame, yra deguonies. Deguonis yra dujos, suteikiančios organizmui energijos.  Jis patenka į mūsų kraujagysles per mažyčius oro maišelius plaučiuose. 

Anglies dioksidas yra dujos, kurias mūsų organizmas išskiria kaip atliekas. Kad anglies dioksidas būtų pašalintas, jis surenkamas iš viso organizmo ir nugabenamas į mažytes kvėpavimo takų kraujagysles. Anglies dioksidas pašalinamas iš organizmo per kvėpavimo takus. Jis patenka į oro maišelius ir iškvepiamas iš plaučių.

Kad mūsų organizmas tinkamai funkcionuotų, labai svarbu reguliariai įkvėpti deguonies ir iškvėpti anglies dioksidą. 

Oras paprastai įkvepiamas per nosį. Kai mūsų organizmui reikia daugiau oro, kvėpuoti per nosį ne visuomet yra veiksmingiausias būdas įkvėpti.  Todėl kartais būtina kvėpuoti per burną, ypač sportuojant. 

Patekęs į nosį ar burną, oras keliauja trachėja žemyn. Trachėja išsišakoja į kairįjį ir dešinįjį vamzdelius, vadinamus bronchais. Bronchai veda į plaučius, kur išsišakoja į dar smulkesnius vamzdelius. Bronchai baigiasi oro maišeliais, vadinamais alveolėmis. 
 

Iš ko sudaryti mūsų kvėpavimo takai: 1. Nosis 2. Burna 3. Trachėja 4. Vamzdis 5. Plaučiai 6. Bronchai

Kaip mūsų kvėpavimo takai apsisaugo nuo dirgiklių

Mūsų plaučių paskirtis – prisotinti organizmą deguonies ir pašalinti anglies dioksidą. Deguonies yra ore, kuriuo kvėpuojame, jis suteikia mums energijos. Anglies dioksidas yra mūsų organizmo atliekos. Kad mūsų organizmas tinkamai funkcionuotų, deguonis turi reguliariai patekti į kraują, o anglies dioksidas – būti reguliariai šalinamas. 

Mūsų kvėpavimo takų paskirtis

Kvėpavimo takai turi kelis būdus apsisaugoti nuo dirgiklių.

Nosis

Nosis atlieka filtro vaidmenį įkvepiant ir neleidžia nepageidaujamoms didelėms dalelėms patekti giliau į kvėpavimo takus.

 

Gleivės ir žiuželiai

Jei dirgiklis patenka į bronchų vamzdelius, jis prikibs prie juos dengiančio plono gleivių sluoksnio.

Šios gleivės dar vadinamos skrepliais. Jas nuolat po truputį burnos link kelia maži bronchų vamzdelių plaukeliai, vadinami žiuželiais. Žiuželiai gabena gleives iš bronchų vamzdelių į gerklę, kur gleivės nuryjamos. Mūsų organizmas tai daro instinktyviai.

Kosulį

Kitas kvėpavimo takų apsaugos mechanizmas yra kosulys. Kosėjama dėl sudirgintų bronchų. Kosėjant gleivės iš kvėpavimo takų pašalinamos greičiau nei žiuželiais.